Ehdokkaat piireittäin: Vaalikone eduskuntavaaleissa 2019

Helsinki
Häme
Kaakkois-Suomi
Keski-Suomi
Lappi
Oulu
Pirkanmaa
Satakunta
Savo-Karjala
Uusimaa
Vaasa
Varsinais-Suomi

Helsinki, 31 ehdokasta

Alviina Alametsä, Vihreä Liitto
Mika Ebeling, Kristillisdemokraatit
Toni Eronen, Sininen tulevaisuus
Simon Granroth, RKP
August Halonen, Keskusta
Eve Heinäluoma, SDP
Kaisa Hernberg, Vihreä Liitto
Hanna Huumonen, SDP
Jukka Kekkonen, SDP
Miikka Korpiranta, Kristillisdemokraatit
Sirpa-Liisa Kuittinen, Sininen tulevaisuus
Pia Lampola, SDP
Harri Lindell, Seitsemän tähden liike
Joel Lindqvist, Vasemmistoliitto
Krista Lyyränen, Kristillisdemokraatit
Mia Nygård, Kokoomus
Saga Nyrén, Piraattipuolue
Bicca Olin, Vihreä Liitto
Petrus Pennanen, Piraattipuolue
Martin-Éric Racine, Piraattipuolue
Taru Reinikainen, SDP
Tiina Sandberg, Suomen kommunistinen puolue
Christer Schoultz, Kokoomus
Antti Siika-aho, Keskusta
Jani Somero, Piraattipuolue
Tuulikki Tepora, Kristillisdemokraatit
Erkki Tuomioja, SDP
Johanna Vendelin, Liberaalit
Juha-Pekka Väisänen, Suomen kommunistinen puolue
Stina Wahlsten, RKP
Ben Zyskowicz, Kokoomus

Häme, 16 ehdokasta

Kari Aaltonen, Sininen tulevaisuus
Tarja Filatov, SDP
Sari Susanna Jokinen, Vihreä Liitto
Elina-Maarit Kinnunen, Kristillisdemokraatit
Tarja Kirkkola-Helenius, Vasemmistoliitto
Johannes Koskinen, SDP
Kirsi Lehtimäki, SDP
Laura Lähteenmäki, Liberaalit
Tiia Löfqvist, Piraattipuolue
Jasu Markkanen, Kristillisdemokraatit
Jani Nieminen, Liberaalit
Tuomas Nieminen, Vasemmistoliitto
Prabhakaran Ranjith Kumar, SDP
Mira Vilkman, SDP
Eila Virtanen, Kristillisdemokraatit
Jouko Vuorenniemi, Kristillisdemokraatit

Kaakkois-Suomi, 14 ehdokasta

Katja Andrejev, Vihreä Liitto
Jukka Hallikainen, Kokoomus
Juha Huhtala, Vihreä Liitto
Vesa Huuskonen, Kokoomus
Pekka Korpivaara, Kokoomus
Maaret Lommi, Kristillisdemokraatit
Minja Lääperi, Vasemmistoliitto
Ding Ma, Kokoomus
Juuso Mustonen, Vasemmistoliitto
Timo Mykrä, Vasemmistoliitto
Juha Rantalainen, Kristillisdemokraatit
Aimo Ruusunen, Vasemmistoliitto
Oskari Valtola, Kokoomus
Ano Väisänen, Suomen kommunistinen puolue

Keski-Suomi, 13 ehdokasta

Pirjo Backman, Kristillisdemokraatit
Irma Hirsjärvi, Vasemmistoliitto
Sari Hovila, Keskusta
Miika Hämynen, Piraattipuolue
Sami Jansson, Suomen kommunistinen puolue
Anni Kivistö, Suomen kommunistinen puolue
Emilia Koikkalainen, Kokoomus
Jani Kokko, SDP
Siiri Muhonen, SDP
Sari Rimmi, SDP
Terhi Simonen-Jokinen, Kokoomus
Eija Tuohimaa, SDP
Riitta Tynjä, Suomen kommunistinen puolue

Lappi, 12 ehdokasta

Pirkka Aalto, Kristillisdemokraatit
Mikko Anttila, Kokoomus
Matti Henttunen, Kokoomus
Satu Honkonen, SDP
Mari Ikonen, Vasemmistoliitto
Pigga Keskitalo, Keskusta
Markus Lohi, Keskusta
Maria-Riitta Mällinen, SDP
Vesa Puuronen, Vasemmistoliitto
Ari Ryynänen, Piraattipuolue
Jarno Siivola, Piraattipuolue
Kati Tervo, Vasemmistoliitto

Oulu, 19 ehdokasta

Esa Aalto, Vihreä Liitto
Pekka Aittakumpu, Keskusta
Mikael Alaraappana, Piraattipuolue
Ari-Matti Autio, Piraattipuolue
Janne Heikkinen, Kokoomus
Tarmo Hirvelä, Perussuomalaiset
Jaana Isohätälä, Vihreä Liitto
Silja Keränen, Vihreä Liitto
Olli Kohonen, Vasemmistoliitto
Jere Laava, SDP
Jenni Pitko, Vihreä Liitto
Janne Pitkänen, Piraattipuolue
Paula Pohjanrinne, Vihreä Liitto
Juha Pätsi, Kristillisdemokraatit
Pertti Raninen, Vihreä Liitto
Ville Rauhio, Perussuomalaiset
Kirsti Siljander, Kristillisdemokraatit
Sofia Tervakangas, Vihreä Liitto
Antti Yrjölä, Vihreä Liitto

Pirkanmaa, 40 ehdokasta

Mervi Grönfors, Suomen kommunistinen puolue
Henri Häkkilä, Perussuomalaiset
Minna Hölttä, Vihreä Liitto
Tuomo Isokangas, Perussuomalaiset
Minna Jokipolvi, Sininen tulevaisuus
Perttu Jussila, Vihreä Liitto
Samuli Kangaslampi, Piraattipuolue
Seppo Kapanen, Sininen tulevaisuus
Jyri Keränen, SDP
Jari Kinnunen, Kokoomus
Harri Kivistö, Piraattipuolue
Anna Kontula, Vasemmistoliitto
Satu Kosola, Vasemmistoliitto
Marie Kuusinen, SDP
Sami Kymäläinen, Perussuomalaiset
Linda-Riina Laakso, Kristillisdemokraatit
Heikki Luoto, Perussuomalaiset
Jaakko Mustakallio, Vihreä Liitto
Suvi Mäkeläinen, Keskusta
Rauno Mäki, Perussuomalaiset
Asko Nurminen, Suomen kommunistinen puolue
Juho Ojares, Kokoomus
Petra Packalén, Suomen kommunistinen puolue
Olli-Poika Parviainen, Vihreä Liitto
Ninni Pehkonen, Vihreä Liitto
Miia Rajala, Keskusta
Maria Rantanen, Piraattipuolue
Hannele Rehuttu, Piraattipuolue
Susanna Riekkinen, Liike nyt
Jaana Ristimäki-Anttila, Perussuomalaiset
Timo Salminen, Piraattipuolue
Juho Salo, Piraattipuolue
Auri Siika-aho, Perussuomalaiset
Riitta Soimajärvi, Suomen kommunistinen puolue
Iiris Suomela, Vihreä Liitto
Jari Tallbacka, Keskusta
Kaj Torrkulla, Liberaalit
Sauli Turja, Sininen tulevaisuus
Erika Veltheim, Perussuomalaiset
Jarno Yltävä, Piraattipuolue

Satakunta, 9 ehdokasta

Ilkka Aho, Suomen kommunistinen puolue
Minna Güley, Kristillisdemokraatit
Marianna Hanni, Vihreä Liitto
Laura Huhtasaari, Perussuomalaiset
Ilpo Kyllönen, Suomen kommunistinen puolue
Jouni Lehtimäki, Kokoomus
Jiri Mäntysalo, Suomen kommunistinen puolue
Toni Salomäki, Piraattipuolue
Christer Warén, Piraattipuolue

Savo-Karjala, 14 ehdokasta

Joel Elmaci, Kokoomus
Miia Eskelinen-Fingerroos, Kokoomus
Sari Essayah, Kristillisdemokraatit
Joni Kortelainen, SDP
Satu Melkko, Kristillisdemokraatit
Anne Kikkis Mikkola, Kristillisdemokraatit
Sinikka Musikka, Keskusta
Arttu Pöyhönen, Kokoomus
Armi Rautavuori, SDP
Anne Ruuskanen, Suomen kommunistinen puolue
Minna Sahlberg, Kristillisdemokraatit
Antti Sarvela, Kokoomus
Ari Sulopuisto, Suomen kommunistinen puolue
Rauno Taskinen, Kristillisdemokraatit

Uusimaa, 61 ehdokasta

Piia Aallonharja, Perussuomalaiset
Anna Aaltonen, Liberaalit
Jukka Ahokas, Suomen kommunistinen puolue
Richard Andersson, Piraattipuolue
Shennandoah Beaumont, Suomen kommunistinen puolue
Sointu Condé, Feministinen puolue
Wille Dahl, Piraattipuolue
Jaakob Happonen, Kristillisdemokraatit
Joni Heikkilä, Piraattipuolue
Kim Holviala, Piraattipuolue
Saara Huhmarniemi, Vihreä Liitto
Sonja Huttunen, Kristillisdemokraatit
Jeppe Isberg, Keskusta
Tuomas Jaanu, Liberaalit
Jouko Jääskeläinen, Kristillisdemokraatit
Taneli Kalliokoski, Keskusta
Emilia Kankaanpää, Vasemmistoliitto
Matti Karppa, Kristillisdemokraatit
Jari Karttunen, Suomen kommunistinen puolue
Aura Kaskisydän, Suomen kommunistinen puolue
Ulla Kaukola, SDP
Kaisa Kauppinen, Keskusta
Tuomas Kauppinen, Keskusta
Viktor Kauranen, Liberaalit
Timo Kervinen, Liberaalit
Mikko Kiesiläinen, Vihreä Liitto
Merja Kiiskinen, Piraattipuolue
Petri Kolmonen, Keskusta
Marko Korvela, Suomen kommunistinen puolue
Ina Kuula, Kristillisdemokraatit
Ossi Kähmi, Suomen kommunistinen puolue
Helena Lesch-Saarinen, RKP
Sami Mattila, Piraattipuolue
Jani Meronen, Liberaalit
Pasi Mustonen, Kristillisdemokraatit
Jussi Mäkipelto, Liberaalit
Riikka Nieminen, Piraattipuolue
Kari Nikrus, Piraattipuolue
Elina Nykyri, Vasemmistoliitto
Joni Ojala, Liberaalit
Henna Partanen, Vihreä Liitto
Kausti Rantalainen, Piraattipuolue
Ville-Veikko Rantamaula, Keskusta
Pekka Rautio, Vihreä Liitto
Jari Robson, Piraattipuolue
Eve Rämö, Vihreä Liitto
Petteri Räty, Vihreä Liitto
Tere Sammallahti, Kokoomus
Heikki Savola, Vihreä Liitto
Stacy Siivonen, Suomen kommunistinen puolue
Tiina Sinkkonen, Kristillisdemokraatit
Liisa Sirainen, Suomen Kansa Ensin
Petri Suuronen, Liberaalit
Samuel Sylf, Keskusta
Eva Tawasoli, Vihreä Liitto
Tuomas Tiainen, Liberaalit
Pauli Tuohioja, Kristillisdemokraatit
Tiina Tuomela, Kristillisdemokraatit
Binga Tupamäki, Kokoomus
Pasi Viertola, Liberaalit
Arto Viitaniemi, Suomen kommunistinen puolue

Vaasa, 25 ehdokasta

Laura Ala-Kokko, Vihreä Liitto
Lotta Alhonnoro, Vihreä Liitto
Aku Autio, Kokoomus
Riikka Harjula, Vihreä Liitto
Heli Hämäläinen, Vihreä Liitto
Mikko Jokipii, Vihreä Liitto
Päivi Karppi, Perussuomalaiset
Ulpu Keränen, Perussuomalaiset
Pasi Kivisaari, Keskusta
Viktor Kock, SDP
Ville Korpinen, SDP
Johanna Laakso, Vihreä Liitto
Matias Mäkynen, SDP
Kati Nummensalo, Kristillisdemokraatit
Tuomas Ojajärvi, Vihreä Liitto
Markus Ojala, Vasemmistoliitto
Mauri Peltokangas, Perussuomalaiset
Marko Perälä, Vihreä Liitto
Heli Pohjanhovi, Suomen kommunistinen puolue
Kimmo Rantanen, Kristillisdemokraatit
Henna Salo, Vihreä Liitto
Hans Snellman, RKP
Anni Teerikangas, Vihreä Liitto
Johanna Yli-Kaatiala, Kristillisdemokraatit
Taru Yli-Panula, Vihreä Liitto

Varsinais-Suomi, 34 ehdokasta

Alas Ali, Keskusta
Li Andersson, Vasemmistoliitto
Janne Aso, Kokoomus
Markus Blomquist, RKP
Amro El-khatib, Vasemmistoliitto
Eeva-Johanna Eloranta, SDP
Ken Helenius, Suomen kommunistinen puolue
Oscar Hätinen, Keskusta
Miska Karhu, Feministinen puolue
Maarit Koivisto, Vasemmistoliitto
Maarit Korhonen, Kokoomus
Jani Kurvinen, Keskusta
Sami Laaksonen, Vasemmistoliitto
Seija Leppäjoki, Suomen kommunistinen puolue
Tuomo Liljenbäck, Vihreä Liitto
Jaakko Lindfors, Vasemmistoliitto
Emma Lindqvist, Vasemmistoliitto
Riina Lumme, Vihreä Liitto
Pekka Myllymäki, Keskusta
Veli-Pekka Nurmi, Kokoomus
Tanja Parkko, Kokoomus
Sanna Pitkänen, Kokoomus
Saila Raatikainen, Suomen kommunistinen puolue
Ville Savonlahti, Vihreä Liitto
Ari-Pekka Savén, Suomen kommunistinen puolue
Viivu Seila, SDP
Helena Särkijärvi, Vihreä Liitto
Janika Takatalo, Kokoomus
Timo Tamminen, SDP
Marko Tapio, Kokoomus
Miika Tiainen, SDP
Janne Uotila, Piraattipuolue
Timo Virkkula, SDP
Leila Wuorila-Stenberg, Suomen kommunistinen puolue