Ehdokkaat puolueittain: Vaalikone eduskuntavaaleissa 2019

Keskusta
Kokoomus
Kristillisdemokraatit
Perussuomalaiset
RKP
SDP
Sininen tulevaisuus
Vasemmistoliitto
Vihreä Liitto
Eläinoikeuspuolue
Feministinen puolue
Itsenäisyyspuolue
Kansalaispuolue
Kommunistinen työväenpuolue
Liberaalipuolue
Liike nyt
Piraattipuolue
Seitsemän tähden liike
Suomen Kansa Ensin
Suomen kommunistinen puolue

Keskusta, 41 ehdokasta (19 % vastannut)

Risto Airikkala, Helsinki
Pekka Aittakumpu, Oulu
Alas Ali, Varsinais-Suomi
Vahideh Fana, Helsinki
Sari Haapasaari, Uusimaa
Vilho Hakala, Satakunta
August Halonen, Helsinki
Petri Honkonen, Keski-Suomi
Sari Hovila, Keski-Suomi
Tytti Hyytiä, Varsinais-Suomi
Oscar Hätinen, Varsinais-Suomi
Jeppe Isberg, Uusimaa
Taneli Kalliokoski, Uusimaa
Juha Kantola, Satakunta
Nejdet Karadag, Uusimaa
Kaisa Kauppinen, Uusimaa
Tuomas Kauppinen, Uusimaa
Ilmari Kekkonen, Uusimaa
Senja Keränen, Helsinki
Pigga Keskitalo, Lappi
Pasi Kivisaari, Vaasa
Petri Kolmonen, Uusimaa
Jyrki Kosonen, Uusimaa
Jani Kurvinen, Varsinais-Suomi
Mikko Kärnä, Lappi
Joonas Könttä, Keski-Suomi
Markus Lohi, Lappi
Pirjo Luokkala, Uusimaa
Sinikka Musikka, Savo-Karjala
Pekka Myllymäki, Varsinais-Suomi
Suvi Mäkeläinen, Pirkanmaa
Miia Rajala, Pirkanmaa
Ville-Veikko Rantamaula, Helsinki
Ilpo Saarelainen, Savo-Karjala
Klaus Sallinen, Helsinki
Antti Siika-aho, Helsinki
Jyrki Soukainen, Satakunta
Joonas Soukkio, Pirkanmaa
Veli-Pekka Suni, Satakunta
Samuel Sylf, Uusimaa
Jari Tallbacka, Pirkanmaa

Kokoomus, 35 ehdokasta (17 % vastannut)

Mikko Anttila, Lappi
Tarja Arbelius, Savo-Karjala
Janne Aso, Varsinais-Suomi
Aku Autio, Vaasa
Joel Elmaci, Savo-Karjala
Miia Eskelinen-Fingerroos, Savo-Karjala
Jukka Hallikainen, Kaakkois-Suomi
Janne Heikkinen, Oulu
Matti Henttunen, Lappi
Vesa Huuskonen, Kaakkois-Suomi
Juha Hänninen, Oulu
Jari Kinnunen, Pirkanmaa
Emilia Koikkalainen, Keski-Suomi
Maarit Korhonen, Varsinais-Suomi
Pekka Korpivaara, Kaakkois-Suomi
Jouni Lehtimäki, Satakunta
Sanna Luoma, Lappi
Ding Ma, Kaakkois-Suomi
Veli-Pekka Nurmi, Varsinais-Suomi
Mia Nygård, Helsinki
Juho Ojares, Pirkanmaa
Tanja Parkko, Varsinais-Suomi
Sanna Pitkänen, Varsinais-Suomi
Diana Ponkkala, Uusimaa
Arttu Pöyhönen, Savo-Karjala
Sari Raassina, Savo-Karjala
Tere Sammallahti, Uusimaa
Antti Sarvela, Savo-Karjala
Christer Schoultz, Helsinki
Terhi Simonen-Jokinen, Keski-Suomi
Janika Takatalo, Varsinais-Suomi
Marko Tapio, Varsinais-Suomi
Binga Tupamäki, Uusimaa
Oskari Valtola, Kaakkois-Suomi
Ben Zyskowicz, Helsinki

Kristillisdemokraatit, 93 ehdokasta (49 % vastannut)

Pirkka Aalto, Lappi
Liisa Ahonen, Kaakkois-Suomi
Nina Aitola, Häme
Vesa Aitto-oja, Oulu
Hannamari Auvinen, Uusimaa
Pirjo Backman, Savo-Karjala
Björn Cederberg, Savo-Karjala
Krista Dachauer, Keski-Suomi
Mika Ebeling, Helsinki
Elie El-Khouri, Helsinki
Sari Essayah, Savo-Karjala
Heimo Fiskaali, Vaasa
Minna Güley, Satakunta
Liisa Haakana, Helsinki
Riitta Haapala, Pirkanmaa
Niina Hakala, Satakunta
Jaakob Happonen, Uusimaa
Carmen Heikkilä, Uusimaa
Jouni Heinonen, Häme
Anne Huhtala, Pirkanmaa
Sonja Huttunen, Uusimaa
Evelyn Hynynen, Oulu
Tiina Hyttinen, Helsinki
Mirja-Irene Hätälä, Oulu
Marketta Juntunen, Satakunta
Kaarina Järvenpää, Uusimaa
Jouko Jääskeläinen, Uusimaa
Loviisa Kaartokallio, Uusimaa
Henna Kainulainen, Savo-Karjala
Jaana Kallio, Vaasa
Matti Karppa, Uusimaa
Roosa Kauppinen, Keski-Suomi
Annemari Kiekara, Varsinais-Suomi
Elina-Maarit Kinnunen, Häme
Varpu Kivelä, Satakunta
Miikka Korpiranta, Helsinki
Riitta Kuismanen, Pirkanmaa
Ina Kuula, Uusimaa
Jussi Kärmeranta, Satakunta
Tuomo Käyhkö, Savo-Karjala
Linda-Riina Laakso, Pirkanmaa
Tarvo Laakso, Pirkanmaa
Emilia Laihonen, Satakunta
Kari Lamberg, Helsinki
Juhani Laurinkari, Savo-Karjala
Jani Liukkonen, Helsinki
Marja-Liisa Lohikoski, Uusimaa
Maaret Lommi, Kaakkois-Suomi
Krista Lyyränen, Helsinki
Juhana Lähdesmäki, Vaasa
Jasu Markkanen, Häme
Pekka Matilainen, Pirkanmaa
Satu Melkko, Savo-Karjala
Anne Kikkis Mikkola, Savo-Karjala
Jaakko Mikkola, Oulu
Pasi Mustonen, Uusimaa
Hilkka Nivukoski, Oulu
Kati Nummensalo, Vaasa
Tanja Närhi, Helsinki
Kaisu Paloheimo, Pirkanmaa
Pirkko Parjanen, Kaakkois-Suomi
Tiina Parkkinen, Helsinki
Anna-Kaisa Pelto, Oulu
Jarmo Pippola, Savo-Karjala
Juha Pätsi, Oulu
Juha Rantalainen, Kaakkois-Suomi
Kimmo Rantanen, Vaasa
Jere Riikonen, Uusimaa
Eija Saarenmaa, Pirkanmaa
Minna Sahlberg, Savo-Karjala
Stefan Salonen, Uusimaa
Esa Savolainen, Helsinki
Mika Setälä, Pirkanmaa
Kirsti Siljander, Oulu
Tiina Sinkkonen, Uusimaa
Martin Stenberg, Uusimaa
Erkki Suhonen, Häme
Eeva-Kaarina Sulkamoniemi, Savo-Karjala
Sari Tanus, Pirkanmaa
Rauno Taskinen, Savo-Karjala
Tuulikki Tepora, Helsinki
Pauli Tuohioja, Uusimaa
Tiina Tuomela, Uusimaa
Vesa Vainio, Kaakkois-Suomi
Tuula Vepsäläinen, Satakunta
Anita Viik-Ingvesgård, Vaasa
Maria Viita-aho-Tohni, Vaasa
Eila Virtanen, Häme
Marika Visakorpi, Keski-Suomi
Jouko Vuorenniemi, Häme
Tuulikki Vuorinen, Uusimaa
Juha Vähäkangas, Oulu
Johanna Yli-Kaatiala, Vaasa

Perussuomalaiset, 95 ehdokasta (45 % vastannut)

Piia Aallonharja, Uusimaa
Eila Aavakare, Oulu
Tanja Aidanjuuri-Vestala, Uusimaa
Sanna Antikainen, Savo-Karjala
Juha Anttila, Varsinais-Suomi
Marko Ekqvist, Helsinki
Mervi Eskelinen, Kaakkois-Suomi
Ilpo Forsman, Satakunta
Janne Halunen, Oulu
Jukka Hankamäki, Helsinki
Tanja Hartonen-Pulkka, Kaakkois-Suomi
Jari Heikkinen, Häme
Marko Heikkuri, Lappi
Tarmo Hirvelä, Oulu
Laura Huhtasaari, Satakunta
Pasi Huuhtanen, Uusimaa
Nuutti Hyttinen, Helsinki
Saija Hyvönen, Oulu
Henri Häkkilä, Pirkanmaa
Niina Immonen, Satakunta
Tuomo Isokangas, Pirkanmaa
Kauko Isomäki, Keski-Suomi
Vesa-Matti Junnila, Satakunta
Vilhelm Junnila, Varsinais-Suomi
Riikka Juntunen, Oulu
Saku Kaistinen, Keski-Suomi
Henna Kajava, Uusimaa
Jarmo Kalliola, Häme
Suvi Karhu, Uusimaa
Juha Karjalainen, Helsinki
Päivi Karppi, Vaasa
Jouni Kaskiharju, Uusimaa
Kari Kattainen, Kaakkois-Suomi
Ulpu Keränen, Vaasa
Osmo Kokko, Savo-Karjala
Kari Kontiokoski, Lappi
Pia Kopra, Helsinki
Laura Korpinen, Helsinki
Sami Kymäläinen, Pirkanmaa
Kristian Sheikki Laakso, Kaakkois-Suomi
Teemu Lahtinen, Uusimaa
Tiera Laitinen, Helsinki
Veli-Matti Laitinen, Uusimaa
Satu Lampi, Uusimaa
Jenni Lastuvuori, Uusimaa
Jere Liikanen, Kaakkois-Suomi
Kai-Ari Lundell, Uusimaa
Matti Lundenius, Kaakkois-Suomi
Heikki Luoto, Pirkanmaa
Pasi Mäenranta, Satakunta
Jani Mäkelä, Kaakkois-Suomi
Rauno Mäki, Pirkanmaa
Tapani Mäki, Keski-Suomi
Kirsi Mäkilaine, Uusimaa
Veijo Niemi, Pirkanmaa
Marko Nieminen, Satakunta
Pirjo Niinivirta, Varsinais-Suomi
Janne Nyholm, Kaakkois-Suomi
Harri Oksanen, Keski-Suomi
Ari Paldán, Lappi
Eliisa Panttila, Vaasa
Toni Paussu, Helsinki
Mauri Peltokangas, Vaasa
Pia Pentikäinen, Savo-Karjala
Pia Punkki, Savo-Karjala
Riikka Purra, Uusimaa
Matti Putkonen, Uusimaa
Mika Raatikainen, Helsinki
Jaakko Raivio, Lappi
Lulu Ranne, Häme
Juha Rantakaulio, Kaakkois-Suomi
Mari Rantanen, Helsinki
Ville Rauhio, Oulu
Jaana Ristimäki-Anttila, Pirkanmaa
Markku Saarikangas, Uusimaa
Anssi Salmi, Satakunta
Antti Salminen, Häme
Tomi Salonen, Satakunta
Jukka Sassi, Uusimaa
Kevin Servin, Uusimaa
Auri Siika-aho, Pirkanmaa
Sari Sikkilä, Häme
Marika Sorja, Helsinki
Juhani Strandén, Helsinki
Maiju Tapiolinna, Uusimaa
Jouni Tirkkonen, Uusimaa
Ano Turtiainen, Kaakkois-Suomi
Jani Törmi, Oulu
Henri Uljonen, Savo-Karjala
Veikko Vallin, Pirkanmaa
Erika Veltheim, Pirkanmaa
Markus Viitala, Keski-Suomi
Pertti Villo, Helsinki
Juha Vuorio, Oulu
Harri Väänänen, Savo-Karjala

RKP, 17 ehdokasta (17 % vastannut)

Ulla Achrén, Varsinais-Suomi
Marina Bergman-Pyykkönen, Häme
Patrik Björkman, Uusimaa
Markus Blomquist, Varsinais-Suomi
Gunvor Brettschneider, Helsinki
John Eriksson, Varsinais-Suomi
Simon Granroth, Helsinki
Birgitta Johansson, Helsinki
Mike Jurvélius, Häme
Viljami Kaskiluoto, Pirkanmaa
Lotta Keskinen, Helsinki
Helena Lesch-Saarinen, Uusimaa
Märta Marjamäki, Varsinais-Suomi
Kari Salmi, Helsinki
Hans Snellman, Vaasa
Janne Strang, Helsinki
Stina Wahlsten, Helsinki

SDP, 44 ehdokasta (20 % vastannut)

Marko Asell, Pirkanmaa
Eeva-Johanna Eloranta, Varsinais-Suomi
Tarja Filatov, Häme
Tuija Haapalainen, Uusimaa
Eve Heinäluoma, Helsinki
Minna Holtlund, Varsinais-Suomi
Satu Honkonen, Lappi
Hanna Huumonen, Helsinki
Sofia Julin, Pirkanmaa
Jenni Karjalainen, Helsinki
Ulla Kaukola, Uusimaa
Jukka Kekkonen, Helsinki
Jyri Keränen, Pirkanmaa
Kimmo Kiljunen, Uusimaa
Viktor Kock, Vaasa
Jani Kokko, Keski-Suomi
Ville Korpinen, Vaasa
Joni Kortelainen, Savo-Karjala
Johannes Koskinen, Häme
Risto Kuisma, Kaakkois-Suomi
Marie Kuusinen, Pirkanmaa
Jere Laava, Oulu
Hanna Laine, Pirkanmaa
Pia Lampola, Helsinki
Kirsi Lehtimäki, Häme
Kaisa Lepola, Häme
Siiri Muhonen, Keski-Suomi
Matias Mäkynen, Vaasa
Maria-Riitta Mällinen, Lappi
Janne-Pekka Niemimäki, Oulu
Mika Pietilä, Oulu
Prabhakaran Ranjith Kumar, Häme
Armi Rautavuori, Savo-Karjala
Taru Reinikainen, Helsinki
Sari Rimmi, Keski-Suomi
Viivu Seila, Varsinais-Suomi
Timo Tamminen, Varsinais-Suomi
Miika Tiainen, Varsinais-Suomi
Eija Tuohimaa, Keski-Suomi
Erkki Tuomioja, Helsinki
Marika Uimaluoto, Satakunta
Mira Vilkman, Häme
Timo Virkkula, Varsinais-Suomi
Harri Virtanen, Uusimaa

Sininen tulevaisuus, 14 ehdokasta (9 % vastannut)

Kari Aaltonen, Häme
Tarja Ahonen, Pirkanmaa
Erkki O Auranen, Uusimaa
Toni Eronen, Helsinki
Minna Jokipolvi, Pirkanmaa
Seppo Kapanen, Pirkanmaa
Kimmo Kivelä, Savo-Karjala
Sirpa-Liisa Kuittinen, Helsinki
Kari Kulmala, Savo-Karjala
Pasi Lääninpää, Keski-Suomi
Jussi Niinistö, Uusimaa
Rolf (Fred) Sormo, Helsinki
Sauli Turja, Pirkanmaa
Seppo Väyrynen, Uusimaa

Vasemmistoliitto, 56 ehdokasta (26 % vastannut)

Mikko Aaltonen, Pirkanmaa
Ari Alapartanen, Uusimaa
Li Andersson, Varsinais-Suomi
Paavo Arhinmäki, Helsinki
Hanna Catani, Uusimaa
Markku Eilola-Jokivirta, Oulu
Amro El-khatib, Varsinais-Suomi
Tuomo Grundström, Satakunta
Irma Hirsjärvi, Keski-Suomi
Harri Hursti, Satakunta
Mari Ikonen, Lappi
Hanna Jokinen, Häme
Emilia Kankaanpää, Uusimaa
Virpi Karhu, Vaasa
Jelena Kiilholma, Satakunta
Tarja Kirkkola-Helenius, Häme
Piia Kleimola, Kaakkois-Suomi
Olli Kohonen, Oulu
Maarit Koivisto, Varsinais-Suomi
Anna Kontula, Pirkanmaa
Satu Kosola, Pirkanmaa
Sami Laaksonen, Varsinais-Suomi
Elisa Lientola, Häme
Jaakko Lindfors, Varsinais-Suomi
Emma Lindqvist, Varsinais-Suomi
Pia Lohikoski, Uusimaa
Minja Lääperi, Kaakkois-Suomi
Markus Mustajärvi, Lappi
Lalli Mustakallio, Lappi
Juuso Mustonen, Kaakkois-Suomi
Timo Mykrä, Kaakkois-Suomi
Mikko Nieminen, Uusimaa
Tuomas Nieminen, Häme
Elina Nykyri, Uusimaa
Anne Nyman, Pirkanmaa
Markus Ojala, Vaasa
Jesse Peltonen, Satakunta
Ilkka Porttikivi, Pirkanmaa
Vesa Puuronen, Lappi
Henri Ramberg, Lappi
Raisa Ranta, Satakunta
Miika Rantanen, Satakunta
Virva-Mari Rask, Pirkanmaa
Hanna-Kaisa Rokkanen, Häme
Aimo Ruusunen, Kaakkois-Suomi
Antti Saarelainen, Savo-Karjala
Petri Salminen, Satakunta
Jouni Sirén, Pirkanmaa
Tuomas Suihkonen, Uusimaa
Kati Tervo, Lappi
Milka Tommila, Satakunta
Jani Valpio, Helsinki
Rami Virtanen, Satakunta
Anna Vuorjoki, Helsinki
Erno Välimäki, Satakunta
Jaana Wessman, Uusimaa

Vihreä Liitto, 70 ehdokasta (32 % vastannut)

Esa Aalto, Oulu
Laura Ala-Kokko, Vaasa
Alviina Alametsä, Helsinki
Outi Alanko-Kahiluoto, Helsinki
Sonja Alaraatikka, Lappi
Jenna Alaspää, Vaasa
Lotta Alhonnoro, Vaasa
Katja Andrejev, Kaakkois-Suomi
Faisa Egge, Vaasa
Susanne Ekroth, Satakunta
Sirkku Hanhikoski, Lappi
Marianna Hanni, Satakunta
Riikka Harjula, Vaasa
Kaisa Hernberg, Helsinki
Saara Huhmarniemi, Uusimaa
Juha Huhtala, Kaakkois-Suomi
Saara Hyrkkö, Uusimaa
Heli Hämäläinen, Vaasa
Minna Hölttä, Pirkanmaa
Saara Ilvessalo, Varsinais-Suomi
Jaana Isohätälä, Oulu
Sari Susanna Jokinen, Häme
Mikko Jokipii, Vaasa
Perttu Jussila, Pirkanmaa
Johanna Karimäki, Uusimaa
Jyrki Kasvi, Uusimaa
Silja Keränen, Oulu
Mikko Kiesiläinen, Uusimaa
Jenni Kiiskinen, Pirkanmaa
Sari Koskinen, Savo-Karjala
Maija Kranni, Häme
Pekka Laine, Savo-Karjala
Tommi Liinalampi, Keski-Suomi
Anne Liinamaa, Satakunta
Tuomo Liljenbäck, Varsinais-Suomi
Joel Linnainmäki, Uusimaa
Riina Lumme, Varsinais-Suomi
Jaakko Mustakallio, Pirkanmaa
Tuomas Ojajärvi, Vaasa
Bicca Olin, Helsinki
Piila Paalanen, Pirkanmaa
Henna Partanen, Uusimaa
Olli-Poika Parviainen, Pirkanmaa
Tarja Pasma, Lappi
Ninni Pehkonen, Pirkanmaa
Marko Perälä, Vaasa
Jenni Pitko, Oulu
Paula Pohjanrinne, Oulu
Maire Puikko, Lappi
Pekka Rautio, Uusimaa
Eve Rämö, Uusimaa
Petteri Räty, Uusimaa
Henna Salo, Vaasa
Heikki Savola, Uusimaa
Ville Savonlahti, Varsinais-Suomi
Tobias Simon, Vaasa
Mirka Soinikoski, Häme
Sini Solala, Satakunta
Iiris Suomela, Pirkanmaa
Helena Särkijärvi, Varsinais-Suomi
Terho Taarna, Vaasa
Eva Tawasoli, Uusimaa
Anni Teerikangas, Vaasa
Sofia Tervakangas, Oulu
Tarmo Thorström, Satakunta
Ilona Toivanen, Uusimaa
Hilu Toivonen-Alastalo, Pirkanmaa
Jan Vuorenlaakso, Varsinais-Suomi
Taru Yli-Panula, Vaasa
Antti Yrjölä, Oulu

Eläinoikeuspuolue, 12 ehdokasta (71 % vastannut)

Iikki Donner, Uusimaa
Vesa Kardin, Uusimaa
Pauliina Laurila, Uusimaa
Maria Nieminen, Pirkanmaa
Tiina Ollila, Uusimaa
Asanti Owusu, Varsinais-Suomi
Jaakko Perttunen, Pirkanmaa
Tom Pesch, Varsinais-Suomi
Santeri Pienimäki, Helsinki
Virpi Purmonen, Uusimaa
Jonna Railio, Helsinki
Tarja Simonen, Helsinki

Feministinen puolue, 19 ehdokasta (50 % vastannut)

Sirpa Acquah, Uusimaa
Lauri Alhojärvi, Uusimaa
Katju Aro, Helsinki
Sointu Condé, Uusimaa
Taru Hallikainen, Oulu
Tero Hannula, Pirkanmaa
Terhi Heimonen, Oulu
Linnea Jallinmäki, Lappi
Miska Karhu, Varsinais-Suomi
Johannes Koski, Helsinki
Eeli Kytömäki, Uusimaa
Viima Lampinen, Helsinki
Nora Johanna Länsiö, Varsinais-Suomi
Ossi Nyman, Helsinki
Anni Rolig, Uusimaa
Anu Saari-Gomez, Uusimaa
Asta Silvanne, Vaasa
Mari Säisä, Varsinais-Suomi
Linnea Tuominen, Uusimaa

Itsenäisyyspuolue, 21 ehdokasta (45 % vastannut)

Anne Ahonen-Järvinen, Oulu
Eija Violetta Annala, Pirkanmaa
Outi Hallikainen, Pirkanmaa
Ville Hanhisuo, Pirkanmaa
Teppo Honkasalo, Varsinais-Suomi
Anu Kalliola, Pirkanmaa
Matti Koski, Vaasa
Mihari Kujala, Uusimaa
Taina Launonen, Oulu
Jorma Luotonen, Helsinki
Jani Malmberg, Uusimaa
Altti Parviainen, Pirkanmaa
Kalevi Riikonen, Uusimaa
Sanna Seesvalo, Pirkanmaa
Tapio Tekkala, Helsinki
Saila Törnebladh, Pirkanmaa
Markus Uutela, Varsinais-Suomi
Ossi Viljakainen, Uusimaa
Kirsi Voutilainen, Uusimaa
Taru Vuorela, Pirkanmaa
Mira Zarrouk, Uusimaa

Kansalaispuolue, 4 ehdokasta (8 % vastannut)

Jaakko Impola, Oulu
Tuula Komsi, Pirkanmaa
Jarmo Nevalainen, Uusimaa
Joni Tikka, Uusimaa

Kommunistinen työväenpuolue, 8 ehdokasta (25 % vastannut)

Juho Tapio Haavisto, Helsinki
Niko Kallionalusta, Helsinki
Rauno Lintunen, Lappi
Anneli Pennanen, Uusimaa
Juha Päiväniemi, Vaasa
Pavel Tammi, Uusimaa
Hannu Tuominen, Oulu
Mikko Vartiainen, Uusimaa

Liberaalipuolue, 28 ehdokasta (78 % vastannut)

Anna Aaltonen, Uusimaa
Amos Ahola, Helsinki
Leo Bergman, Helsinki
Tuomas Jaanu, Uusimaa
Viktor Kauranen, Uusimaa
Timo Kervinen, Uusimaa
Marko Kettunen, Helsinki
Ville Kivinen, Uusimaa
Eliisa Kuusama, Uusimaa
Juhani Kähärä, Uusimaa
Laura Lähteenmäki, Häme
Jani Meronen, Uusimaa
Teuvo Moisa, Uusimaa
Jukka-Pekka Muotio, Uusimaa
Anton Murola, Pirkanmaa
Jussi Mäkipelto, Uusimaa
Juhana Nerve, Pirkanmaa
Jani Nieminen, Häme
Joni Ojala, Uusimaa
Juha-Matti Peltola, Pirkanmaa
Mikko Räsänen, Varsinais-Suomi
Petri Suuronen, Uusimaa
Tuomas Tiainen, Uusimaa
Kaj Torrkulla, Pirkanmaa
Tea Törmänen, Uusimaa
Johanna Vendelin, Helsinki
Pasi Viertola, Uusimaa
Severi Virolainen, Helsinki

Liike nyt, 29 ehdokasta (27 % vastannut)

Mikko Björklund, Uusimaa
Minna Engström, Uusimaa
Jouko Hakkarainen, Pirkanmaa
Olli Herranen, Häme
Minna Innala, Pirkanmaa
Ilari Juslén, Pirkanmaa
Jukka Karhu, Uusimaa
Tomas Kurenniemi, Helsinki
Satu Kurki, Helsinki
Ville-Matti Kuusela, Häme
Aarno Lyytinen, Helsinki
Timo Markkula, Uusimaa
Päivi Merjonen, Keski-Suomi
Seppo Mustonen, Häme
Juri Nieminen, Häme
Lasse Nikkanen, Varsinais-Suomi
Ville Nissi, Oulu
Nina Nummela, Uusimaa
Tommi Nurminen, Häme
Kati Näsi, Pirkanmaa
Heikki Panula, Uusimaa
Peter Petro, Häme
Pekka Rantanen, Uusimaa
Susanna Riekkinen, Pirkanmaa
Markku Saarikoski, Keski-Suomi
Jalo Takala, Helsinki
Ari Toropainen, Kaakkois-Suomi
Heli Trög, Lappi
Jan Österlund, Uusimaa

Piraattipuolue, 53 ehdokasta (61 % vastannut)

Mikael Alaraappana, Oulu
Richard Andersson, Uusimaa
Ari-Matti Autio, Oulu
Wille Dahl, Uusimaa
Luka Ekala, Kaakkois-Suomi
Ville Hautakangas, Helsinki
Joni Heikkilä, Uusimaa
Timo Hellman, Varsinais-Suomi
Kim Holviala, Uusimaa
Ari-Martti Hopiavuori, Oulu
Miika Hämynen, Keski-Suomi
Satu Immonen, Savo-Karjala
Atso Juntunen, Kaakkois-Suomi
Samuli Kangaslampi, Pirkanmaa
Roni Kantola, Uusimaa
Juho Karvinen, Pirkanmaa
Oskari Kekkonen, Häme
Merja Kiiskinen, Uusimaa
Harri Kivistö, Pirkanmaa
Joni-Petteri Kivistö, Pirkanmaa
Veera Kontiokari, Oulu
Leidi Kujanpää, Häme
Jarkko Leino, Pirkanmaa
Jarno Luoma-Nirva, Pirkanmaa
Pasi Lähteenmäki, Uusimaa
Tiia Löfqvist, Häme
Sami Mattila, Häme
Riikka Nieminen, Uusimaa
Kari Nikrus, Uusimaa
Saga Nyrén, Helsinki
Tapani Parkkinen, Keski-Suomi
Petrus Pennanen, Helsinki
Janne Pitkänen, Oulu
Ari-Pekka Pulkkis, Vaasa
Martin-Éric Racine, Helsinki
Kausti Rantalainen, Uusimaa
Maria Rantanen, Pirkanmaa
Hannele Rehuttu, Pirkanmaa
Jari Robson, Uusimaa
Ari Ryynänen, Lappi
Joni Räsänen, Pirkanmaa
Esa-Jussi Salminen, Keski-Suomi
Timo Salminen, Pirkanmaa
Juho Salo, Pirkanmaa
Timo Salola, Savo-Karjala
Toni Salomäki, Satakunta
Jarno Siivola, Lappi
Antti Simola, Kaakkois-Suomi
Jani Somero, Helsinki
Antti Tulonen, Varsinais-Suomi
Janne Uotila, Varsinais-Suomi
Christer Warén, Satakunta
Jarno Yltävä, Pirkanmaa

Seitsemän tähden liike, 75 ehdokasta (43 % vastannut)

Janne Ahonen, Varsinais-Suomi
Tiina Arlin, Uusimaa
Zibelina Kirsi Anneli Armassalo, Savo-Karjala
Markku Autero, Uusimaa
Raimo Baijer, Savo-Karjala
Barbara Elizabeth Fagerström, Helsinki
Kari Haapasalo, Helsinki
Miika Haapio, Helsinki
Olli Hakala, Satakunta
Harri O. Halko, Kaakkois-Suomi
Juha Heikkinen, Kaakkois-Suomi
Irmeli Helake, Satakunta
Eetu Hiltunen, Keski-Suomi
Ville Hippi, Varsinais-Suomi
Risto Huovinen, Kaakkois-Suomi
Hannu Hämäläinen, Uusimaa
Ville Hämäläinen, Vaasa
Martti Issakainen, Helsinki
Juha Jario, Häme
Harri Juutila, Kaakkois-Suomi
Heikki Järvenkylä, Uusimaa
Jussi Järvenpää, Uusimaa
Tuija Järvinen, Savo-Karjala
Jouko Jääskö, Lappi
Petri Kaivanto, Uusimaa
Kimmo Kautio, Häme
Mika Koivisto, Oulu
Jouni Kolehmainen, Häme
Pentti Kupari, Savo-Karjala
Tarja Kuusisto, Vaasa
Toni Laaksonen, Uusimaa
Jukka Leppälahti, Uusimaa
Erkki Leskelä, Häme
Harri Lindell, Helsinki
Reine Lindeman, Pirkanmaa
Ilkka Luoma, Helsinki
Kari Luotomäki, Savo-Karjala
Timo Mantere, Vaasa
Tommi Messi, Pirkanmaa
Petri Mettälä, Kaakkois-Suomi
Jouko Miettinen, Varsinais-Suomi
Lasse Mäkitalo, Varsinais-Suomi
Mauno Mäkitöyli, Vaasa
Anneli Määttä, Savo-Karjala
Raili Naskali, Pirkanmaa
Henri Nieminen, Vaasa
Laura Niitamo, Helsinki
Jussi Nurmi, Pirkanmaa
Elsa Olmala, Oulu
Jukka Paakki, Varsinais-Suomi
Otso Paakkinen, Kaakkois-Suomi
Petri Partanen, Satakunta
Marko Pasanen, Uusimaa
Tapio Pesola, Oulu
Jouko Piho, Uusimaa
Matti Pussinen, Helsinki
Marika Ranta, Varsinais-Suomi
Ossi Rantonen, Savo-Karjala
Jari Roivas, Kaakkois-Suomi
Harry Ruotsalainen, Keski-Suomi
Antti Salminen, Oulu
Ari Salo, Helsinki
Jukka Sarre, Lappi
Terttu Savola, Uusimaa
Timo Siekkinen, Oulu
Eira Siltanen, Pirkanmaa
Maria Sirén, Kaakkois-Suomi
Meri-Piia Sormunen, Kaakkois-Suomi
Jarmo Suomi, Helsinki
Janne Tervonen, Pirkanmaa
Simo Toivanen, Häme
Ari Valta, Häme
Mikko Vapa, Pirkanmaa
Sami Vehmas, Pirkanmaa
Ville Ylimartimo, Pirkanmaa

Suomen Kansa Ensin, 5 ehdokasta (15 % vastannut)

Johanna Koukkari, Savo-Karjala
Tiina Lehtonen, Pirkanmaa
Tuukka Pensala, Helsinki
Hannu (Miki) Sileoni, Helsinki
Liisa Sirainen, Uusimaa

Suomen kommunistinen puolue, 44 ehdokasta (50 % vastannut)

Matti Aalto, Oulu
Ilkka Aho, Satakunta
Jukka Ahokas, Uusimaa
Shennandoah Beaumont, Uusimaa
Mervi Grönfors, Pirkanmaa
Ken Helenius, Varsinais-Suomi
Sami Jansson, Keski-Suomi
Jari Karttunen, Uusimaa
Aura Kaskisydän, Uusimaa
Hannu Kautto, Uusimaa
Kaija Kiessling, Varsinais-Suomi
Anni Kivistö, Keski-Suomi
Agatha Jenni Maria Korhonen, Helsinki
Marko Korvela, Uusimaa
Ilpo Kyllönen, Satakunta
Ossi Kähmi, Uusimaa
Erno O.A. Laitinen, Pirkanmaa
Seija Leppäjoki, Varsinais-Suomi
Lassi Mettälä, Varsinais-Suomi
Jiri Mäntysalo, Satakunta
Asko Nurminen, Pirkanmaa
Petra Packalén, Pirkanmaa
Kaarina Pistokoski-Tikkala, Lappi
Heli Pohjanhovi, Vaasa
Tiago Queimada e Silva, Varsinais-Suomi
Saila Raatikainen, Varsinais-Suomi
Susanna Rissanen, Savo-Karjala
Anne Ruuskanen, Savo-Karjala
Tiina Sandberg, Helsinki
Ari-Pekka Savén, Varsinais-Suomi
Raija Siirilä, Lappi
Stacy Siivonen, Uusimaa
Riitta Soimajärvi, Pirkanmaa
Ari Sulopuisto, Savo-Karjala
Arjo Suonperä, Uusimaa
Esko Tikkala, Lappi
Jani Tuononen, Uusimaa
Riitta Tynjä, Keski-Suomi
Ville Veintie, Vaasa
Arto Viitaniemi, Uusimaa
Ano Väisänen, Kaakkois-Suomi
Juha-Pekka Väisänen, Helsinki
Leila Wuorila-Stenberg, Varsinais-Suomi
Iida Ylönen, Uusimaa