Puolue: Vihreä Liitto
Alustava tulos: 46 ääntä, ei valittu
Tuleeko kuntasi peruskoulusta viedä lapset koulupäivän aikana vuosittain jumalanpalvelukseen, esimerkiksi lukukauden aluksi ja lopuksi?
Ei, säännölliset koululaisjumalanpalvelukset eivät kuulu koulun tehtäviin.
Jos SETA ry vierailee peruskoulun oppitunnilla, tuleeko oppilaan saada vapautus uskonnollisista syistä?
Ei, tällainen oppitunti on kaikille pakollinen.
Miten kouluruokailussa tulee huomioida uskonnolliset ruokavaliot?
Tarjotaan vaihtoehtona kasvisruokaa, se kattaa myös uskonnolliset ruokavaliot.
Jos pienten koululaisten aamu- ja iltapäivätoiminta ostetaan palveluna, miten huomioidaan toimijan tausta?
Mieluiten ostetaan toimijalta, jolla ei ole uskonnollista kytköstä.
Tuleeko kuntasi omistamalla maalla olla vainajan tuhkan sirottelupaikka?
Kyllä.
Tulisiko kunnan järjestää tunnustukseton tai monikäyttöinen seremoniatila uskonnottomien ja ei-kristillisten uskontojen hautajaisille?
Kyllä tulisi, riippumatta paikallisen seurakunnan linjauksesta.
Tuleeko kunnassasi opettaa osittain yhdessä eri uskontoja ja elämänkatsomustietoa?
Kaikille yhteisiä oppitunteja voidaan järjestää.
Kunnan toimialaan liittymättä: Tulisiko elämänkatsomustiedon opiskelu sallia myös evankelis-luterilaiseen kirkkoon kuuluville?
Kyllä.
1. Kouluissa ei voida käydä kaikkien uskontojen mukaisissa tilaisuuksissa. Siksi sitä on vältettävä jokaisen uskonnon kohdalla. Kirkossa ja hartauksissa, yms. lapset voivat käydä läheistensä kanssa.
2. SETA tavoittelee omien sanojensa mukaan, että jokainen voisi elää yhdenvertaisina riippumatta seksuaalisesta suuntautumisesta, sukupuoli-identiteetistä tai sukupuolen ilmaisusta. Jokaisen lapsen on oikeus ja velvollisuus osallistua tällaiseen tilaisuuteen, jotta hän oppii arvostamaan kaikkia ihmisiä ja myös itseään omana itsenään.
3. Kaikille lapsille olisi tavoiteltavaa tarjota kasvisruokaa, sillä se on terveellisempää, kustannustehokkaampaa ja ilmastoystävällisempää.
4. Toimijan on tärkeää olla uskonnollisesti kytköksetön. Tämä takaa sen, että kaikilla lapsilla on yhdenvertainen asema.
5. Vainajan tuhkat on oltava saatavissa muualle kuin kirkon alueelle, hänen itse niin halutessaan.
6. Seremoniatila takaisi uskonnonvapautta.
7. Kaikkia uskontoja ja elämänkatsomuksia samalla määrällä ja painotuksella, ilman toisten uskontojen/painotusten korostamista.
8. Lapsella/nuorella tulee olla vapaus valita itse kumpaa haluaa opiskella.