Marja Kuusela (21), Sodankylä

Puolue: Kokoomus

Alustava tulos: 9 ääntä, ei valittu

Tuleeko kuntasi peruskoulusta viedä lapset koulupäivän aikana vuosittain jumalanpalvelukseen, esimerkiksi lukukauden aluksi ja lopuksi?
Kyllä, vuosittainen jumalanpalvelus on hyvä tapa.

Jos SETA ry vierailee peruskoulun oppitunnilla, tuleeko oppilaan saada vapautus uskonnollisista syistä?
Ei, tällainen oppitunti on kaikille pakollinen.

Miten kouluruokailussa tulee huomioida uskonnolliset ruokavaliot?
Pyritään tarjoamaan esimerkiksi muuta lihaa jos uskonto kieltää jonkin eläimen lihan.

Jos pienten koululaisten aamu- ja iltapäivätoiminta ostetaan palveluna, miten huomioidaan toimijan tausta?
Mieluiten ostetaan toimijalta, jolla ei ole uskonnollista kytköstä.

Tuleeko kuntasi omistamalla maalla olla vainajan tuhkan sirottelupaikka?
Kyllä.

Tulisiko kunnan järjestää tunnustukseton tai monikäyttöinen seremoniatila uskonnottomien ja ei-kristillisten uskontojen hautajaisille?
Ei tulisi.

Tuleeko kunnassasi opettaa osittain yhdessä eri uskontoja ja elämänkatsomustietoa?
Kaikille yhteisiä oppitunteja voidaan järjestää.

Kunnan toimialaan liittymättä: Tulisiko elämänkatsomustiedon opiskelu sallia myös evankelis-luterilaiseen kirkkoon kuuluville?
Kyllä.

Ehdokkaan vapaat kommentit

Kaikkia uskontoja ja suuntauksia pitäisi opettaa tasapuolisesti ja ilman kannanottoja. Jos ev.lut. kirkossa käydään kerran lukukaudessa, voitaisiin vierailla myös muiden uskontokuntien tapahtumissa. Jokaisen olisi myös hyvä tietää toisen uskonnon tavoista ja menettelyistä tasa-arvon ja suvaitsevaisuuden kannalta.