Puolue: Vasemmistoliitto
Alustava tulos: 419 ääntä, ei valittu
Kotisivu: https://anttikaajakari.fi
Tuleeko kuntasi peruskoulusta viedä lapset koulupäivän aikana vuosittain jumalanpalvelukseen, esimerkiksi lukukauden aluksi ja lopuksi?
Ei, säännölliset koululaisjumalanpalvelukset eivät kuulu koulun tehtäviin.
Jos SETA ry vierailee peruskoulun oppitunnilla, tuleeko oppilaan saada vapautus uskonnollisista syistä?
Ei, tällainen oppitunti on kaikille pakollinen.
Miten kouluruokailussa tulee huomioida uskonnolliset ruokavaliot?
Pyritään tarjoamaan esimerkiksi muuta lihaa jos uskonto kieltää jonkin eläimen lihan.
Jos pienten koululaisten aamu- ja iltapäivätoiminta ostetaan palveluna, miten huomioidaan toimijan tausta?
Mieluiten ostetaan toimijalta, jolla ei ole uskonnollista kytköstä.
Tuleeko kuntasi omistamalla maalla olla vainajan tuhkan sirottelupaikka?
Kyllä.
Tulisiko kunnan järjestää tunnustukseton tai monikäyttöinen seremoniatila uskonnottomien ja ei-kristillisten uskontojen hautajaisille?
Kyllä tulisi, riippumatta paikallisen seurakunnan linjauksesta.
Tuleeko kunnassasi opettaa osittain yhdessä eri uskontoja ja elämänkatsomustietoa?
Kaikille yhteisiä oppitunteja voidaan järjestää.
Kunnan toimialaan liittymättä: Tulisiko elämänkatsomustiedon opiskelu sallia myös evankelis-luterilaiseen kirkkoon kuuluville?
Kyllä.
En ole koskaan kuulunut kirkkoon, enkä ole ollut minkään uskontokunnan jäsen. Uskontojen varjolla voidaan tehdä paljon hyvää tai paljon pahaa, mutta kaikissa tapauksissa se on joka tapauksessa vallan väline. Uskontoihin liittyy vahvasti hierarkioita ja autoriteetin valtaa, mistä en pidä. Kaikkiin ihmisiin pitää lähtökohtaisesti suhtautua samalla tavalla, eikä asettaa mielessään ketään itsenä ylä tai alapuolelle.
Kannatan valtion ja kirkon erottamista toisistaan ja valtion perimän kirkollisveron poistoa. Kannatan uskonnon vapautta ja sitä että jumalanpilkka poistetaan rikoslaista. Meillä on rikoslaissa pykälät koskien kiihottamisesta kansanryhmää vastaan ja kunnianloukkausta. Nämä riittävät.
Kouluihin kannatan yhteistä katsomusainetta, jossa perehdytään eri uskontoihin, kulttuureihin sekä käsitellään etiikkaan, moraaliin jne. liittyviä kysymyksiä, mutta ilman tunnustuksellista uskonnollista otetta. Kannatan myös sitä, että koulussa voidaan järjestää kaikkien koulun oppilaiden eri kulttuureihin ja uskontoihin liittyviä juhlia ilman tunnustuksellista otetta. Näihin tilaisuuksiin pitää kaikikka olla mahdollisuus osallistua, mutta osallistumisen pitää olla vapaaehtoista.