Puolue: Vihreä Liitto
Alustava tulos: 39 ääntä, ei valittu
Kotisivu: https://www.instagram.com/ville_vaurola/
Tuleeko kuntasi peruskoulusta viedä lapset koulupäivän aikana vuosittain jumalanpalvelukseen, esimerkiksi lukukauden aluksi ja lopuksi?
Ei, säännölliset koululaisjumalanpalvelukset eivät kuulu koulun tehtäviin.
Jos SETA ry vierailee peruskoulun oppitunnilla, tuleeko oppilaan saada vapautus uskonnollisista syistä?
Ei, tällainen oppitunti on kaikille pakollinen.
Miten kouluruokailussa tulee huomioida uskonnolliset ruokavaliot?
Tarjotaan vaihtoehtona kasvisruokaa, se kattaa myös uskonnolliset ruokavaliot.
Jos pienten koululaisten aamu- ja iltapäivätoiminta ostetaan palveluna, miten huomioidaan toimijan tausta?
Mieluiten ostetaan toimijalta, jolla ei ole uskonnollista kytköstä.
Tuleeko kuntasi omistamalla maalla olla vainajan tuhkan sirottelupaikka?
Kyllä.
Tulisiko kunnan järjestää tunnustukseton tai monikäyttöinen seremoniatila uskonnottomien ja ei-kristillisten uskontojen hautajaisille?
Kyllä tulisi, riippumatta paikallisen seurakunnan linjauksesta.
Tuleeko kunnassasi opettaa osittain yhdessä eri uskontoja ja elämänkatsomustietoa?
Kaikille yhteisiä oppitunteja voidaan järjestää.
Kunnan toimialaan liittymättä: Tulisiko elämänkatsomustiedon opiskelu sallia myös evankelis-luterilaiseen kirkkoon kuuluville?
Kyllä.
Pari tarkennusta kysymyksiin:
Kysymys 2. SETA ei pakota mitään ajattelua kenellekään, eikä ole mitään perustetta etteikö kuvailtu oppitunti olisi pakollinen aivan kuten mikä tahansa tavallinen oppitunti.
Kysymys 7. Itse näkisin luontevana sen, että katsomusaineita voisi opettaa myös yhdessä - eikö tämä vähentäisi ennakkoluuloja ja avartaisi pohtimaan myös katsomusten välisiä yhteyksiä? Toki tämä riippuu paljon koulusta ja saatavilla olevasta opetuksesta, oppilasmääristä jne. - mutta en näe miksi pitäisi kategorisesti päättää, että tunnit on oltava erikseen. En ole asian asiantuntija, mutta tämä vain selventämään omaa vastausta.