Jenni Perälä (25), Kolari

Puolue: Keskusta

Alustava tulos: 9 ääntä, varasija

Tuleeko kuntasi peruskoulusta viedä lapset koulupäivän aikana vuosittain jumalanpalvelukseen, esimerkiksi lukukauden aluksi ja lopuksi?
Ehdokas ei vastannut kysymykseen.

Jos SETA ry vierailee peruskoulun oppitunnilla, tuleeko oppilaan saada vapautus uskonnollisista syistä?
Ehdokas ei vastannut kysymykseen.

Miten kouluruokailussa tulee huomioida uskonnolliset ruokavaliot?
Pyritään tarjoamaan esimerkiksi muuta lihaa jos uskonto kieltää jonkin eläimen lihan.

Jos pienten koululaisten aamu- ja iltapäivätoiminta ostetaan palveluna, miten huomioidaan toimijan tausta?
Toimijan uskonnollisella taustalla ei ole merkitystä.

Tuleeko kuntasi omistamalla maalla olla vainajan tuhkan sirottelupaikka?
Kyllä.

Tulisiko kunnan järjestää tunnustukseton tai monikäyttöinen seremoniatila uskonnottomien ja ei-kristillisten uskontojen hautajaisille?
Kyllä, jos paikkakunnan ev. lut. seurakunta ei vuokraa kappeleita.

Tuleeko kunnassasi opettaa osittain yhdessä eri uskontoja ja elämänkatsomustietoa?
Kaikille yhteisiä oppitunteja voidaan järjestää.

Kunnan toimialaan liittymättä: Tulisiko elämänkatsomustiedon opiskelu sallia myös evankelis-luterilaiseen kirkkoon kuuluville?
Kyllä.

Ehdokkaan vapaat kommentit

Uskon vapaus koskee kaikkia, uskoo tai ei usko mihinkään. Jokaisella on oikeus oppia eri uskonnoista ja uskon suuntauksista (agnostikko, ateisti jne.), sillä se kuuluu uskon vapauteen. Uskon vapaus ei kuitenkaan tarkoita sitä, etteikö eri uskonnot ja uskonnottomuus saisi näkyä. Minusta jokainen saa uskoa mihin haluaa, tuputtamatta sitä kenellekään. Mielestäni myös nykyinen asennoituminen uskontoihin ja etenkin kristinuskoon on osoittautunut turhan negatiivisena, sillä seurakunnat tekevät paljon muutakin, kun vain "levittävätä raamatun sanaa". Seurakuntaankin ovat kaikki tervetulleita uskosta ja taustasta riippumatta. Lapsille ja nuorille on annettava mahdollisuus itse valita oppiaineensa tai tutustua niihin. Toivoisin myös avomielisyyttä seurakunnan järjestämää toimintaa kohtaan, koska sielä välttämättä ei ole "pelkkää rukoilua ja jeesustelua", mitä yleensä kuulee oletettavan ja vaikka se seurakunnan tiloissa yleensä onkin. Myös kaikilla on oikeus harjoittaa omaa uskoaan mm. koululaiskirkoilla tai rukoilulla, mikäli niin haluaa ja jokaisella on myös oikeus olla osallistumatta. Mutta tietenkään jos omaan uskoon liittyy jotain syrjivää, rasistista, seksuaalisesti ahdistelevaa tai väkivaltaista, niin silloin se käyttäytyminen ei kuulu kyllä mihinkään.