Taavi Heikkilä (107), Helsinki

Puolue: Vasemmistoliitto

Alustava tulos: 80 ääntä, ei valittu

Kotisivu: https://taaviheikkila.fi/

Tuleeko kuntasi peruskoulusta viedä lapset koulupäivän aikana vuosittain jumalanpalvelukseen, esimerkiksi lukukauden aluksi ja lopuksi?
Ei, säännölliset koululaisjumalanpalvelukset eivät kuulu koulun tehtäviin.

Jos SETA ry vierailee peruskoulun oppitunnilla, tuleeko oppilaan saada vapautus uskonnollisista syistä?
Ei, tällainen oppitunti on kaikille pakollinen.

Miten kouluruokailussa tulee huomioida uskonnolliset ruokavaliot?
Tarjotaan vaihtoehtona kasvisruokaa, se kattaa myös uskonnolliset ruokavaliot.

Jos pienten koululaisten aamu- ja iltapäivätoiminta ostetaan palveluna, miten huomioidaan toimijan tausta?
Mieluiten ostetaan toimijalta, jolla ei ole uskonnollista kytköstä.

Tuleeko kuntasi omistamalla maalla olla vainajan tuhkan sirottelupaikka?
Kyllä.

Tulisiko kunnan järjestää tunnustukseton tai monikäyttöinen seremoniatila uskonnottomien ja ei-kristillisten uskontojen hautajaisille?
Kyllä tulisi, riippumatta paikallisen seurakunnan linjauksesta.

Tuleeko kunnassasi opettaa osittain yhdessä eri uskontoja ja elämänkatsomustietoa?
Kaikille yhteisiä oppitunteja voidaan järjestää.

Kunnan toimialaan liittymättä: Tulisiko elämänkatsomustiedon opiskelu sallia myös evankelis-luterilaiseen kirkkoon kuuluville?
Kyllä.

Ehdokkaan vapaat kommentit

Kaikilla oppilailla tulee olla oikeus elämänkatsomuksen ja identiteetin muodostumista ja hyvän elämän tavoittelua tukevaan opetukseen ilman minkään tietyn uskontokunnan tai uskontojen ylipäätään erityisasemaan nostamista – toisin sanoen elämänkatsomustiedon opetukseen. Uskontojen opetus omana erillisenä oppiaineenaan on korvattavat kaikille yhteisellä elämänkatsomustiedolla sekä uskontojen käsittelyllä osana historian ja yhteiskuntaopin opetusta. Matkalla tavoitteeseen yhteiset opinnot nykylainsäädännön sallimissa rajoissa ovat kannatettava ajatus.

Jokaisella oppilaalla on oikeus asialliseen ja moninaisuuden tunnistavaan seksuaalikasvatukseen saadakseen riittävät tiedot oman itsensä tutkiskelun ja kanssaihmisten ymmärtämisen pohjaksi. Riippumatta siitä jakaako opettaja kaiken tiedon itse vai kutsuuko avukseen vierailijoita, ei uskonto voi olla este tämän oikeuden toteutumiselle. Niiden oppilaiden kohdalla, jotka eivät uskonnollisista syistä saa kotonaan asiallista tietoa oman kasvunsa tueksi, koulun rooli tiedon tarjoajana korostuu entisestään.

Kaikkien kuntien pitäisi huolehtia siitä, että uskontokuntiin kuulumattomien ja ei-kristittyjen tarpeet tulevat hautaustoiminnassa huomioiduksi. Helsingissä rakenteilla oleva kaupungin omistama ja ylläpitämä vainajien säilytys- ja seremoniatila on erinomainen käytännön esimerkki, josta ainakin muiden suurempien kaupunkien olisi syytä ottaa mallia.