30.4.2026

Evankelis-luterilaisen kirkon rahoitusleikkaus pysyväksi

Valtioneuvoston talouskehyksessä vuosille 2027-2030 vähennetään pysyvästi rahoitusta evankelis-luterilaisen kirkon yhteiskunnallisiin tehtäviin ja avustuksia uskonnolliseen toimintaan 8,5 miljoonalla eurolla vuodessa.

Nykyisen lain mukaan avustus oli 105 miljoonaa euroa vuonna 2025, ja sitä piti korottaa inflaation mukana. Tähän tehtiin erillinen vuosia 2026 ja 2027 koskeva noin kymmenen miljoonan euron leikkauspäätös. Tämä leikkaus hieman lievempänä on siis tulossa pysyväksi. Evankelis-luterilaisen kirkon valtionrahoitus tulee jatkossa olemaan hieman alle sata miljoonaa euroa, ortodoksisen kirkon tuki noin 2,2 miljoonaa euroa.

Avustus uskonnolliseen toimintaan tarkoittaa käytännössä muiden rekisteröityjen uskontokuntien kuin valtionkirkkojen saamaa tukea. Sen suuruus on nyt hieman yli puoli miljoonaa euroa vuodessa. Kehyspäätöksessä ei erotella miten suuri osa 8,5 miljoonasta koskee tätä.

Eduskunnan ns. joululahjarahat eivät näy kehyksessä. Viimeksi valtiovarainvaliokunta jakoi niitä 1,7 miljoonaa euroa uskonnollisille toimijoille, ks. uutiset budjetista 2026.

Katso myös suunnitelma kokonaisuudessaan.